What's the price of it?这个多少钱? 查看更多

 

题目列表(包括答案和解析)

根据句意,用方框内所给单词的适当形式填空。(每小题1分,共5分)

sleep   win  tomato  play   nine 

 

 

1.I often hear them ____the piano in the room.

2. Teachers’ Day in the _____month of the year .

3.Tom fell ____in the class yesterday because he was very tired.

4.—Excuse me ,what’s the price of these ___?

—Six yuan a kilo .

5. I think Sally will be the ____of the English competition in our school.

 

查看答案和解析>>

If you want to live in Hawaii,you need to think about how to save money,because it is one of the most expensive states in the USA.

Hawaii buys most of its goods from other countries.This makes the prices very high.Eating out can be expensive.Breakfast is at5 or8 and lunch ia around12,while dinner goes from 15 to30.

What makes living in Hawaii more difficult is that there are few high-paying jobs. For example, it is harder to find engineering jobs than waitressing jobs.

Here is some advice on how to get around and enjoy living in Hawaii.

●Check out online travel websites, magazines and books for information about the islands, from their beaches to their restaurants.

●Find hotels by reading newspapers. You can also find someone to share your room to save money.

●Try to find a job. Craigslist is a good website to start your search. Also, check the newspapers.

●Buy your food and other things at cheap chain stores like Costco and Wal-Mart.

Hawaii is an expensive place to live, but there are ways to save your money if you shop properly.?????

1.What’s the price of having breakfast in Hawaii?

A. $ 15.????????????? ????????????? ????????????? ????????????? B. $ 12. ????????????? ????????????? ????????????? C. $ 8.????????????? ????????????? ????????????? D. $ 30.

2.Craigslist is a website to find _________.

A. hotels to live in????????????? ????????????? ????????????? ????????????? ????????????? B. information about jobs

C. cheap food????????????? ????????????? ????????????? ????????????? ????????????? ????????????? D. places to travel

3.How many pieces of advice does the writer give on saving money in Hawaii?

A. Two. ????????????? ????????????? ????????????? B. Three.????????????? ????????????? ????????????? C. Four.????????????? ????????????? ????????????? D. Five.

4.According to the passage, which of the following is NOT true?

A. Hawaii’s cost of living is higher than many other places in the US.

B. It is more difficult to find a job as a waitress than an engineer.

C. Most of goods in Hawaii are from other countries.

D. Things in Wal-Mart are cheaper.

5.The passage mainly talks about _____.

A. the high cost of living in Hawaii ????????????? ?????????????

B. the beautiful views of Hawaii

C. how to enjoy staying in Hawaii????????????? ????????????? ?????????????

D. how to find good jobs in Hawaii

 

查看答案和解析>>

(The Smiths are going to Mount Wuyi for a holiday. Now Mr. Smith is booking rooms by telephone.)

Woman: Hello. The Seaside Hotel. ___1___

Mr. Smith: Yes, please. I'd like to book two rooms for the coming weekend.

Woman: Next weekend? ___2__

Mr. Smith: Oh! Just two.

Woman: OK. Two nights. From Friday or Saturday?

Mr. Sritith: Friday.

Woman: Friday, July lst … And do you need single rooms or double?

Mr. Smith: ___3__

Woman: Right. Two doubles for Friday and Saturday, July 1st and 2nd.

Mr. Smith: __4__

Woman: Well, it’s 380 yuan per night, with breakfast.

Mr. Smith: I see. Can I book the rooms now?

Woman: Certainly. ___5___

Mr. Smith: Rick Smith.

A. Can I help you?

B. Well, how many nights?

C. I’ve been here for 2 weeks.

D. Two double rooms, please.

E. What's your full name, please?

F. Would you want one-way or round-trip?

G. What's the price of a double room, please?

 

查看答案和解析>>

口语应用。(每小题1分,共5分)

根据对话内容,选用方框中适当的句子,补全对话。

 

A.What’s the price of it?

B.I’ll take it

C.What color do you want?

D.Do you have a cheaper one?

E.Why don’t you choose the yellow one?

F.Is there anything I can do for you?

G.Thank you all the same.

 

A:Good morning.  1

B:Yes, please.I’d like to buy a tie for my father as his birthday gift

A:  2 

B:Blue.My father likes blue best.

A:How abut this one?

B:Oh, it’s very nice.  3 

A:50 yuan

B:That’s too expensive.I don’t have enough money.  4 

A:Yes.This light blue one is only 30 yuan.

B:Well, this one looks very good.And the price is OK.  5 

 

查看答案和解析>>

根据句意,用方框内所给单词的适当形式填空。(每小题1分,共5分)
sleep   win  tomato  play   nine 
 
【小题1】I often hear them ____the piano in the room.
【小题2】 Teachers’ Day in the _____month of the year .
【小题3】Tom fell ____in the class yesterday because he was very tired.
【小题4】—Excuse me ,what’s the price of these ___?
—Six yuan a kilo .
【小题5】 I think Sally will be the ____of the English competition in our school.

查看答案和解析>>


同步练习册答案