10.How thick is the ice here? 这儿的冰有多厚? 查看更多

 

题目列表(包括答案和解析)

句型转换
【小题1】Elsa lives three floors above Wendy. She is on the fifth floor .(同义句)
Wendy lives three floors _________ Elsa and she is on the ________ floor.
【小题2】Tom’s mother wants two kilos of meat .(划线部分提问)
How ____________ meat _________ Tom’s mother want?
【小题3】Is the key ring hers? (同义句)
_______ the key ring _______ to her?
【小题4】How much is the ice cream? (改为同义句)
How much ___________the ice cream _________?
【小题5】The children often swim in the lake .(用现在进行时改写)
The children _________ ____________ in the lake.
【小题6】Turn right at the first turning.(改为同义句)
         the first turning on the         .
【小题7】Daniel and Simon will join us.(改为否定句)
Daniel and Simon               us.
【小题8】The child didn’t cry any more.( 同义句)
The child no ________ ______.

查看答案和解析>>

句型转换
【小题1】Elsa lives three floors above Wendy. She is on the fifth floor .(同义句)
Wendy lives three floors _________ Elsa and she is on the ________ floor.
【小题2】Tom’s mother wants two kilos of meat .(划线部分提问)
How ____________ meat _________ Tom’s mother want?
【小题3】Is the key ring hers? (同义句)
_______ the key ring _______ to her?
【小题4】How much is the ice cream? (改为同义句)
How much ___________the ice cream _________?
【小题5】The children often swim in the lake .(用现在进行时改写)
The children _________ ____________ in the lake.
【小题6】Turn right at the first turning.(改为同义句)
         the first turning on the         .
【小题7】Daniel and Simon will join us.(改为否定句)
Daniel and Simon               us.
【小题8】The child didn’t cry any more.( 同义句)
The child no ________ ______.

查看答案和解析>>

句型转换

How much is the ice cream?(改为同义句)

How much ________ the ice cream ________?

查看答案和解析>>

 

Menu

SANDWICHES(三明治)                                      DRINKS

Chicken                                            $5.20               Orange juice                   $1.70

Egg                                                    $3.60               Coke                                 $2.50

Fish                                                   $4.90               Coffee                              $2.80

Beef                                                  $4.50               Tea                                    $1.50

RICE                                                                            DESSERTS(甜食)

Fried                                                 $3.50               Ice cream                        $3.00

With chicken                                   $4.80               Apple pie                        $4.50

With meat                                        $4.50               Fresh fruit                       $3.30

With seafood                                  $6.50               Chocolate                        $5.50

1.How much is the rice with chicken?

A. $3.50                        B. $5.20                       C. $4.50                         D. $4.80

2.I have only two dollars. What can I buy?

A. Coke.                       B. Orange juice.    C. Chicken.                     D. Ice cream.

3.The most expensive dessert is ___________.

A. ice cream       B. apple pie         C. fresh fruit         D. chocolate

 

查看答案和解析>>


One day , Mr. Jackson  took Paul to his favorite restaurant. It was a French restaurant. The  waiter was from France, but he didn’t speak to them in French. ”Would you like to see menu?” , he asked in a kind way. ”Yes, please,”  Mr. Jackson said.
The  waiter gave them a menu each. They studied them. “ You can spend only twenty-five dollars,” Mr. Jackson told his son. The  waiter  asked  Paul,” What would you like, young man?”
“How much is the tomato soup?” Paul asked.
“ Six dollars,” the waiter said.” It’s very good.”
“How much is  the duck with orange?” Paul asked next.
“Fifteen dollars,” the waiter said.
“How much is the chocolate ice cream?”
“Six dollars,” the waiter said.
Paul added it up quickly. Six plus fifteen plus six is twenty-seven. He thought  he could have the duck and the soup, or the duck and ice cream.” I’ll have the duck and the chocolate ice cream, please,” he said to the waiter.
Paul said to his father, ”My meal will cost only twenty-one dollars. Can I keep the other four dollars? His father laughed.”No, Paul,” he  said ,”leave it for the waiter.”
【小题1】How did the waiter speak to Paul and Mr. Jackson?
A.In a rough wayB.In a friendly wayC.I n FrenchD.Slowly
【小题2】What did Paul have for dinner?
A.The soup and the duckB.The duck and the ice cream
C.The duck ,the soup and the ice creamD.The soup and the ice cream
【小题3】How much did Paul’s meal cost?                              
A.$ 21B.$ 24C.$ 25D.$27
【小题4】What did Mr .Jackson tell Paul to do with the other $4?
A. Keep itB. Give it back to him
C.Spend it on soothing elseD.Give it to the waiter
【小题5】What does this passage tell us?
A.Paul and his father hate eating in restaurant.
B. Mr. Jackson ‘s favorite food is English food.
C.Paul was careful not to spend more than $25 in the restaurant.
D.Paul didn’t know what to choose from the menu.

查看答案和解析>>


同步练习册答案