0  227604  227612  227618  227622  227628  227630  227634  227640  227642  227648  227654  227658  227660  227664  227670  227672  227678  227682  227684  227688  227690  227694  227696  227698  227699  227700  227702  227703  227704  227706  227708  227712  227714  227718  227720  227724  227730  227732  227738  227742  227744  227748  227754  227760  227762  227768  227772  227774  227780  227784  227790  227798  447090 

4. How many hot dogs will Jenny take?

(Six.)

c. Listen to the tape and repeat.

d. Make up new dialogues.

One student is a shop clerk. The other is the customer.

Step IV Presentation (2)

a. Talk about the picture to present “restaurant” and “waiter.”

T: Where are Li Ming and Jenny? They are in a restaurant. Restaurant.

Ss: Restaurant.

T: (Point to the waiter) Who is he? He’s a waiter. Waiter.

Ss: Waiter.

b. Learn the meaning of “Are you ready to order?”

Let the students look at the picture and guess the meaning of “Are you ready to order?” and read it several times.

Step V Practice (2)

a. Read and answer the following questions:

试题详情

3. How much for one hot dog?

(Five yuan.)

试题详情

2. How many donuts will Li Ming take?

(Five.)

试题详情

1. How much for one donut?

(One yuan.)

试题详情

2. Key sentences 重点句子

How much for one ____?

I’ll take ____.

Are you ready to ____?

Ability goals 能力目标

Enable students to ask the price of something and order in a restaurant.

Learning ability goals 学能目标

Help students grasp the expressions to ask the price and order in a restaurant.

Teaching important points 教学重点

Learn the key sentences: How much for one ___?

I’ll take ____, please.

Teaching difficult points 教学难点

The sentence pattern: Are you ready to ____?

Teaching methods 教学方法

Listening, reading, speaking and singing.

Teaching aids 教具准备

Audiotape.

Teaching procedures & ways 教学过程与方式

Step I Revision

a. Greeting

T: Good morning, boys and girls.

Ss: Good morning, Miss / Mr …

b. Have a dictation about the words of food, fruit and drinks.

c. Ask and answer with students to review “What would you like for breakfast / lunch / supper? I would like ____.”

Step III Presentation (1)

Food
Price
Donut
¥1
Hamburger
¥10
Hot dog
¥5
Pizza
¥12

Show the price list and ask and answer with students to present

How much for one ___?

_____ yuan.

I’ll take ____, please.

T: (To a student) I like donuts a lot. How much for one donut? (Point to the price and help the student to say)

S1: One yuan.

T: I’ll take two, please.

Ask and answer with other students.

Step III Practice (I)

a. Drill

Practice “How much for one ____?”

T: How much for one donut?

Ss: How much for one donut?

T: Hamburger.

Ss: How much for one hamburger?

b. Listen to the tape and answer the following questions:

试题详情

1. Words and phrases 生词和短语

  much, lot, a lot, take, time, restaurant, waiter, ready, order, sorry, any

试题详情

4. Does Jenny like salt on porridge, too? (No, she doesn’t. She likes sugar on porridge.)

b. Listen to the tape and repeat.

c. Make up new dialogues and show.

Step VI Homework

a. Finish the exercises in the activity book.

b. Remember the words and dialogue.

c. Preview Lesson 31 and look for some information about the Western customs of eating in the restaurant.

Period 6 Listening, reading, speaking and singing

Target language 目标语言

试题详情

3. Does Li Ming like salt on porridge? (Yes, he does.)

试题详情

2. Does she like pepper on eggs? (Yes, she does.)

试题详情

1. Does Jenny like pepper on French fries? (No, she doesn’t.)

试题详情


同步练习册答案